Hoe weet ik of ik DES-betrokkene ben?
Nagaan of je met DES te maken hebt gehad valt vaak niet mee, omdat het al lang geleden heeft gespeeld. Toch zijn er mogelijkheden om te weten te komen of je DES-betrokkene bent.
DES-moeders weten vaak nog dat zij tijdens een zwangerschap medicijnen voorgeschreven hebben gekregen. Soms kunnen zij zich merknamen of doseringsschema's herinneren. DES werd meestal voorgeschreven bij een van de volgende situaties. Herkent u een van de onderstaande situaties en kreeg u medicijnen voorgeschreven tijdens de zwangerschap?
- U was tussen 1947 en 1976 zwanger en er dreigde een miskraam;
- U werd in deze periode na een miskraam opnieuw zwanger;
- U was zwanger tussen 1947 en 1976 en diabetespatiënte
- U heeft toen medicijnen voorgeschreven gekregen
Was één van de bovenstaande situaties van toepassing, dan bent u of is je (groot)moeder misschien DES-moeder. Het kan van belang zijn uit te zoeken of het inderdaad DES was. U kunt bij uw arts of bij het ziekenhuis van destijds vragen of uw medische dossier uit die tijd nog bestaat. Als u DES voorgeschreven heeft gekregen, staat dat in het dossier.
Als het dossier niet meer bestaat of u twijfelt of u medicijnen hebt gebruikt tijdens de zwangerschap, dan is er voor DES-dochters nog een mogelijkheid om erachter te komen of zij DES-betrokkene zijn.
Veel DES-dochters hebben namelijk vormafwijkingen aan de geslachtsorganen die kenmerkend zijn voor blootstelling aan DES. Een gyneacoloog kan dit zien via een inwendig onderzoek. Het gaat om:
- Adenosis (afwijkende celbekleding op de vaginawanden)
- Vormafwijkingen aan de baarmoedermond of de vaginawand (hanenkam, richels, zeer korte baarmoedermond)
Lees meer over de gevolgen voor DES-dochters
Vaak zijn deze afwijkingen al gezien bij DES-dochters die jaarlijks voor controle naar de gynaecoloog gaan.
Denk je dat je DES-dochter bent en sta je niet onder controle, dan kun je een consult aanvragen bij een gynaecoloog van het DESNetwerk. Deze arts kan in veel gevallen bij een uitgebreid inwendig onderzoek zien of een vrouw DES-dochter is. Het DES Centrum kan je hierover informeren.
Het DES Centrum kan niet voor je uitzoeken of je blootgesteld bent aan DES. Wel kunnen wij je adviseren bij je zoektocht.
-
8 reacties zelf reageren > toon reacties >
-
10-05-2013 0:00:00
Heden kom ik er na een gesprek met mijn zuster (1958) die ik 25 jaar niet gezien of gesproken heb, achter dat wij beide des dochters zijn. Ik kon geen kinderen krijgen omdat mijn eileiders zijn vergroeit. Nog nooit ben ik door een gynaecoloog hierop gewezen als oorzaak zijnde. Wel 3 kijkoperatie gehad om verklevingen te verwijderen zonder resultaat. Ook hebben wij het via IFV geprobeerd zwanger te worden, wat voorts ook mislukt is. Ik ben geboren in 1960. Nu zit ik op de site lezen over DES dochters en het kwartje valt. Ze wilde mijn eileiders verwijderen, echter dat heb ik geweigerd. Maar hoe nu verder te gaan.
Connie Mijzen -
19-03-2013 0:00:00
ik heb mij jaren geleden aangemeld toen mijn moeder nog leefde zij wist nog precies welke dokter haar de DES medicijnen had voor geschreven .ik heb indertijd alles ingestuurd nadat zij mij vertelde dat ze het ook had gebruikt.Nu mijn dochter 18-4-88 een vreemde afwijking aan haar nier had vertelde de dokter in het Vu dat het mogelijk was dat ook zij dit nog door de DES zou kunnen hebben opgelopen. Kunt u nakijken of mijn archief?nog bij jullie aanwezig is.Marjolein Crevels 22-05-1957.hartelijk dank
marjolein crevels -
13-03-2013 0:00:00
In 1971 in het ziekenhuis gelegen vanwege een dreigende miskraam. Alleen toen misschien mediatie gekregen. Later in de zwangerschap een vitaminepreparaat. Is er een kans dat ik een DESmoeder ben.
Anneke -
17-07-2012 0:00:00
mijn moeder geb.4-7-1924 heeft eind 1949 tot begin 1949 Oestrogeen geslikt .Ik ben een DES kind geboren 10-5-1949. Veel problemen Gynaecologisch gehad enz. Ik vindt het nog steeds heel erg dat ik buiten de boot val voor erkenning daar er geen med. dossies enz zijn uit die periode. Het doet zo.n pijn.Heb net gemeld dat mijn moeder nu nog Borstkanker heeft gekregen .[geb. 1924.]
H.I. Weijtenburg -
19-03-2012 0:00:00
Nadat ik een uitzending van DES op tv gezien heb, ben ik toch over dit onderwerp na gaan denken. Onze moeder die overleden is heeft vier dochters gekregen. Deze zijn geboren tussen 1948 en 1957. Van de vier dochters hebben er twee borstkanker gekregen de ander twee een miskraam. Van haar vier kleindochters zijn er twee die moeilijkheden hadden om zwanger te worden. Zou mijn moeder DES gebruikt hebben? En hoe kunnen we daarachter komen? Mvr gr.
Henriƫtte van Bakel -
16-12-2011 0:00:00
Ik ben Des dochter, en heb er zeer ernstige problematiek van overgehouden
Gudia Pariama -
28-11-2011 0:00:00
Eigenlijk wil ik al jaren weten of ik DES-dochter ben. Mijn ouders leven niet meer dus ik kan het niet navragen. Ik ben geboren in 1971 en mijn moeder heeft 7 miskramen voor mij gehad. Ik heb zelf een gezonde zoon gekregen, maar een 2e kind is nooit meer gelukt vanwege snelle miskramen.
Diaan -
10-10-2011 0:00:00
Kan je als kleindochter van vaders kant ook nog gevolgen hebben van Des? Dus grootmoeder(is "DES" gebruiker krijgt een zoon. Die zoon krijgt een dochter. Kan zij dan nog gevolgen daarvan hebben?. Kan het nergens vinden. Alvast dank voor uw antwoord.
M.Rijnveld
Reageer ook -